Gebelikteki rüyaların anlatmak istediği

 

Ayrılık, doğum, evlilik, yas, yer değişikliği ve gebelik… En sık ve en tesirli düşleri bu dönemlerde görüyoruz. Yaşamımızın önemli dönüm noktaları, rüyanın radarına hızlıca yakalanıveriyor. Gerçek hayatta üzerimizde yoğun duygusal etki bırakan durumlar aynı zamanda rüyanın esas gündemini belirlemiş oluyor.

 

Hamilelik dönemi rüyaları da, bu hassas süreçle ilgili kaygı ve beklentilerden besleniyor. Gebelikte salgılanan hormonlar, estetiksel kaygılar, çocuğun sağlığı ile ilgili endişeler, değişen rutin ve psikolojik şartlar neticesinde daha kırılgan ve duygusal bir kimliğe bürünen rüya sahibi çok daha canlı ve tesirli rüyalar görmeye başlıyor. Bu dönemde en sık karşılaşılan başlıca sembol ve imgeler ve muhtemel anlamları şu şekildedir:

 

 

Rüyaların çoğu rahatsızlık uyandırıcıdır. Kadınların birçoğu bu süreçte sık kabuslar görmektedir. Gebelik sancısını daha uzun süre yaşayan kadınlarda kabuslar neredeyse sıradan bir olgudur.

 

Bilimsel açıdan ispatı mümkün ve doğru olmasa da kimi rüyalar kehanet işlevindedir. Bazı kadınlar gebe kalmış oldukları bilgisini ilk kez rüyada haber almış olduğunu belirtmiştir. Bebeğin cinsiyetini ve hatta düşük yapacağını önceden rüyasında görmüş olduğunu aktaranlar bile vardır.

 

Gerçeğine kıyasla çok daha büyük ve geniş mekanlar (oda, ev, bina) baskın rüya temalarıdır. Bunun da başlıca sebebi, gebelikle birlikte büyüyen anne karnıdır.

 

Gebeliğin ilk evrelerinde küçük hayvanlar (civciv, kurbağa, kuş, balık, kedi vb…) en sık karşılaşılan rüya sembolleridir. Küçük hayvanlar bir nevi; anne karnında henüz oldukça küçük olan bebeği temsil etmektedirler.

 

Kendimizi çekici / güzel bulmadığımız rüyalar çoğunluktadır. Nitekim bu evrede yetersizlik duyguları  ve doğacak çocuğun sorumluluklarını üstlenemeyeceğimiz endişesi baskındır.

 

Gerçek bir bebek görüntüsünü içeren rüyalar hamileliğin sonlarına doğru  yaygınlık kazanır. Bu evrede ayrıca hırsız, yangın, deprem ve benzeri tehdit edici rüya sembol ve imgeleri baş gösterir. Bunlar daha çok gebelik sancısının rüya içindeki semptomları veya ebeveyn olmanın sorumluluklarını yerine getiremeyecek olmaya duyulan endişelerin karşılığıdır.

 

Hamilelik sürecinin başından sonuna kadar sık olarak – su, su kanalı, deniz, nehir  ve benzeri sembolleri amniyon sıvı içinde yüzen bebeği temsilen rüyalarımıza dahil olur. Bitki yetiştirmek, bahçe düzenlemesi yapmak gibi imgelere de aynı şekilde sık rastlanmıştır.

 

Hamile kadınlar diğer herhangi bir gruba nazaran hatırlayabilecekleri  çok daha fazla sayıda rüya görmektedir. Bu durum muhtemelen hormonal değişimler ve düzensiz uyku döngüleri sebebiyledir. Çocuk bekleyen baba adayları da rüyaların içeriği ve mahiyeti konusunda çok benzer bir durumla karşılaşırlar.