Rüyada bestelenmiş sonat – Devil’s Trill Sonata

”Rüyalar, tutkuluca adandığımız işleri karşılıksız bırakmaz.” diyor ünlü İtalyan besteci ve keman sanatçısı Tartini. Kendi hikayesi ve rüyasından anladığımız kadarıyla’ sanatının kural tanımayan, özgün ve yaratıcı tarafı’ rüyasına bir şeytan kılığında dahil olup, sonradan Şeytanın Sesi adıyla (Devil’s trill) olarak anılacak sonata dökülmüş. Şöyle naklediyor Tartini gördüğü rüyayı:

 

”1713 yılında, gecenin birinde rüyamda şeytanla ruhum için bir anlaşma yaptığımı görmüştüm. Her şey istediğim gibi gidiyordu: Yeni hizmetçim (*şeytan) her dileğimi yerine getiriyordu. Ona, şarkıyı çalıp çalamadığını görmek için kemanımı uzattım. Olağanüstü güzellikte bir sonat çalıyordu! Ne kadar şaşırmış olduğuma inanamazsınız. Öylesine müthiş bir sanat ve öylesine zeka yüklü çalıyordu ki fantezi dünyamda uçarken bile bu denli tatmin olduğumu hatırlamıyorum. Mest olmuş, büyülenmiş, kendimden geçmiştim! Sonra uyandım. O büyüleyici sesleri canlandırmak için hemen kemanıma sarıldım. Ama nafile!

 

 

O zaman bestelediğim müzik şu ana kadar yaptığım en iyi müzik eseridir ve hala onu “Devil’s Trill” (Şeytanın sesi) diye adlandırırım ama rüyamda duyduğum müzik ile benim bestelediğim arasında öyle büyük bir uçurum var ki, eğer müzik olmadan yaşayabileceğimi bilseydim o anda kemanımı paramparça eder ve müziğe sonsuza kadar elveda derdim.”