Sınav endişesine sahne olmuş rüyalar başarının göstergesi mi?

 

Sınav rüyalarındaki senaryo çoğunlukla kaygı uyandırıcıdır. Sınava geç kalmak, sınav yerini bulamamak veya cevapları yetiştirememek en sık rastlanan rüya örneklerindendir. Birçok rüyada da sınav yeri karıştırılır veya son anda önemli bir sınavın olduğu hatırlanır ve fakat iş işten geçmiştir. Hemen hemen herkesin en az bir kere benzerlerinden birine denk gelmiş olduğu bu tatsız rüyalardan ne anlamak gerekir?

 

Rüyadaki sınavlarımız, gerçek hayatta veriyor olduğumuz / vermek zorunda olduğumuz imtihanların sembolik temsilleridir. Kişi, performans anksiyetesini, söz gelimi; yeni dahil olacağı bir iş ortamında ilk günün gerginliğini rüyasında ‘’sınava geç kalma veya sınavda başarısız olma’’ şeklinde yaşayabilir. Böyle bir rüyada kastedilen imtihan (sınav) tıpkı okul hayatının ilk yıllarında geçmek zorunda olduğu bir testte olduğu gibi ‘’ başaramama korkusuna’’ ilişkindir. Rüyası, görüntü, ses ve duygusal malzemeyi hemen her rüyada olduğu gibi yine ilk çocukluk yıllarına ait anılardan devşirmiştir.

 

Sorunlu bir ilişki yürütmekte olan birisi rüyasında sınavdan kötü not almış olduğunu görebilir. Böyle bir rüyadaki sınav, karşı tarafın beklentilerini karşılayamama şüphesi üzerinedir.

 

Önemli bir toplantıyı tertip veya idare etmekle görevlendirilmiş birisi sahne korkusunu rüyada sınava girme şeklinde yaşayabilir.

 

Sınav stresine konu olan rüyalar (sınavda başarısız olmak / sınava geç kalmak/sınava hazırlıksız yakalanmak / sınava alınmamak vb…) bizi bekleyen önemli görev veya sorumluluklar karşısında yaşadığımız gerilimi ele verir. Başaramama korkusu, başkalarının hakkımızdaki fikirlerine biçmiş olduğumuz abartılı değer, kendimize belirlemiş olabileceğimiz yüksek hedefler, karşı tarafın beklentilerini karşılayamıyor olma şüphesi, yetersiz hissetmek veya kendini kanıtlama dürtüsü sınav rüyalarının değindiği başlıca konulardır.

 

Psikanalitik rüya kuramının temsilcilerinden Alfred Adler, sınav rüyalarının önemli görevlere hazırlıksız yakalanma ve yetersizlik duygularıyla yakın bir ilgisinin olduğunu belirtir.

 

Sorbonne Üniversitesi tarafından 719 denek ile gerçekleştirilmiş olan bir araştırmada [1] gönüllü öğrenciler önemli bir sınav günü öncesi rüyalarını paylaşmış ve bu rüyaların yüzde 60.4’ünün sınav hakkında olduğu tespit edilmiştir. Çoğunlukla başarısız geçmiş sınav imgesini barındıran bu kayıtlarda, denekler sınava geç kalmış ve / veya soruların yanıtlarını unutmuş oldukları rüyalar gördüklerini aktarmışlardır. Sonraki gün girmiş oldukları sınav sonuçları incelendiğinde olumsuz geçen bir sınav sahnesine tanıklık etmiş olduğunu aktaranların-  sınav rüyası görmeyenlere oranla çok daha yüksek puanlar aldığına rastlanmıştır. Aynı gece birden çok sınav rüyası görmüş olanların diğer gruplara oranla çok daha iyi puan almış oldukları araştırmadan çıkan bir diğer ilginç sonuçtur.

 

Söz konusu araştırma sonucunu yorumlayan Dr. Dennis R. bu durumun çok makul gerekçelerinin olabileceğini savunarak: ”Başarısızlık kaygısına sahip olanların  muhtemel bir başarısızlığın önüne geçmek için daha fazla efor sarf ettiğini, dolayısıyla da rüyalarındaki kötü senaryoya karşı hazırlıksız yakalanmadıklarını belirtmiştir. Rossen, başarısızlık kaygısına sahip olmayanların çoğunda bir başarısızlık senaryosunun önüne geçme çabası olmadığı ve bu yüzden de daha düşük bir not ortalamasına sahip olmalarının son derece anlaşılır olduğunu eklemiştir.”

REFERANSLAR
1-  http://www.huffingtonpost.com/2014/08/29/dream-failure-_n_5726228.html